Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán

Studénka |  | Expres Studénky

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Přírodní rezervace Kotvice byla v současné podobě vyhlášena v roce 2014. Účelem je ochrana rybníků Kotvice a Nový rybník s přilehlým okolím, na které jsou vázány zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů, primárně obojživelníků a vodních ptáků.

Teď zde byly zahájeny rozsáhlé práce, které jsou nutné pro další ochranu těchto druhů, aby tu vznikly nové pestřejší možnosti pro hnízdění ptactva a rozmnožování obojživelníků.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Účelem těchto stavebních prací je, pokud možno, ochránit ta rybniční stanoviště před povodňovými vodami blízké řeky Odry a současně zajistit a zlepšit stav těch stanovišť pro vodní ptactvo nebo obojživelníky.”

Prioritním cílem prací je ochrana ptáka motáka pochopa, který zde hnízdí. Tohoto ptáka má i Chráněná oblast Poodří ve svém znaku.”

Kromě zlepšení podmínek pro tohoto létavého dravce ochranáři doufají, že revitalizace oblasti umožní lepší hnízdění v mělčinách a na ostrovech i pro kolonii racka chechtavého a potápku černokrkou. A věří, že rozšířený porost rákosí by mohl zpět přilákat bukače velkého.

Proto je teď nutné opravit především hráze obou rybníků, které jsou ve špatném stavu a nedokážou zabránit povodňovým rozlivům řeky Odry.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Voda z řeky Odry se dostává do rybniční kotliny, což má za následek ubývání rozlohy rákosových porostů, a současně dochází k rozplavování hnízdních hrázek. Postupem času také dochází k zárůstu ostrovů vzrostlou vegetací, což také limituje ty hnízdní možnosti.”
Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Co se týče těch rybníků, tak zde je důležité upravit stávající hráze. To samozřejmě nejde bez pokácení některých dřevin, a to jednak na hrázích pak i na vybraných ostrovech, popřípadě hnízdních hrázkách. Následně budou obnoveny i stávající nápustní a výpustní objekty a kromě rybničních kotlin jako takových budou ty práce budou probíhat i v bezprostředním okolí a budou pročištěny odtokové strouhy a náhon, který dotuje rybníky vodou.”

Součástí projektu je také vytvoření tří tůní na loukách mezi rybníky a řekou Odrou. Na několika místech budou vysazeny nové stromy.

Práce potrvají do konce března příštího roku.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Nicméně harmonogram prací je navržen tak, aby některé ty práce, s ohledem na zájmy ochrany přírody, mohly být přerušeny a mohly být prováděny v podzimním období, kdy nebude probíhat hnízdění nebo rozmnožování obojživelníků. Takže i tady na to jsme mysleli. Stavební činnost je pod dozorem biologického dozoru, který samozřejmě situaci monitoruje tak, aby došlo, pokud možno, k co nejmenším škodám na předmětech ochrany a krajiny jako takové.”

Jakmile staveniště zmizí, okolí, včetně provizorní příjezdové cesty, se vrátí do původního stavu.

Důležité a zásadní pro veřejnost je nyní ale to, že je vstup na naučnou stezku, která kolem rybníků vede, zakázán.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Dočasně jsme úsek naučné stezky museli uzavřít pro veřejnost, a to konkrétně úsek z Nového Horky po hlavní hrázi rybníka Kotvice. Veřejnost nesmí na staveniště vstupovat. A pokud bude mít zájem naučnou stezku navštívit, tak s příchodem od nádraží ve Studénce.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V této souvislosti, kdy dochází k nějakému omezení v rámci vstupu do části chráněné krajinné oblasti v rámci Nové Horky, tak samozřejmě zaznamenáváme i připomínky občanů. My jsme měli v minulém týdnu ostatní výbor, kde byla i beseda s občany, a samozřejmě i tyhle dotazy tam směřovaly, zejména z toho důvodu, že tam je nedostatečné značení. Nějaké stížnosti byly i na znečištění komunikací a podobně. Takže my jsme vyvolali i jednání, jak se zhotovitelem té akce, tak samozřejmě i ze zástupci AOPK. Tam jsme si prodiskutovali ty připomínky, které občany k tomu průběhu těch prací mají, a kde jsme požadovali sjednání nápravy, ať už čištění komunikací nebo úpravu toho dopravního značení, které v okolí cyklostezky je. Tam nás i zástupci obou smluvních stran informovali, že tam i určitou část neplachy dělají Lesy České republiky, které tam ve stejném okamžiku těží dřevo. Takže, bohužel, je to staveniště, potrvá to opravdu zhruba rok. Ale opravdu jsou to ti ochránci přírody, kteří se o tu krajinu starají, a ti vyhodnotili, že je opravdu tahle revitalizace nutná a veškeré zásahy dělají se svou odborností.”

Celý projekt revitalizace přijde na zhruba 63 milionů korun, hrazen je z prostředků Národního plánu obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

Nahlásit chybu


K tématu

Revitalizace rezervace Kotvice u Studénky je nutná, lépe ochrání vzácné druhy

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí. Práce potrvají rok.

Areál u hřiště v Nové Horce získá nový kabát, propojí se i s lokalitou u zámku

14. července 2023 16:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka připravuje rekonstrukci objektu, který je nejen sportovním, ale i společenským zázemím místní části Nová Horka. Součástí projektu bude i úprava sousedního volnočasového areálu.

Studénka představila plán na zvelebení své části Nová Horka

14. července 2023 10:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka připravuje rekonstrukci objektu, který je sportovním i společenským zázemím místní části Nová Horka. Součástí projektu bude i úprava sousedícího volnočasového areálu.


Polární záře opět přináší nádhernou podívanou i u nás

Včera 22:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek večer se nad naším územím opět objevila nádherná polární záře. Úchvatnou podívanou hlásili lidé napříč celým Moravskoslezským krajem, ale také na různých místech celého Česka. Podle meteorologů je vidět velmi silně, ale její intenzita se může měnit. Důležitý je čistý výhled nad severní obzor. Polární záře má být navíc nejsilnější od roku 2003.

Startují stavební akce, začala oprava domu na Hřbitovní a chodníku v Bludovicích

Začíná stavební sezona, město v dubnu zahájilo několik investičních akcí. Mezi nimi je například revitalizace bytového domu nebo oprava poslední části chodníku v Bludovicích.

Sběrné dvory v Opavě jsou v neustálé permanenci. Nový, moderní sběrný dvůr se staví v Kylešovicích

Starý nábytek, suť po rekonstrukci bytu či domu, posekaná tráva, ojeté pneumatiky. To vše nepatří do kontejnerů, ale do sběrných dvorů. V Opavě jsou momentálně tři sběrné dvory plus Reuse centrum. Nový, moderní sběrný dvůr se pak staví v Kylešovicích.

Výstavbu cyklostezky na Národní třídě provázejí komplikace, v ulici současně probíhá oprava domů

Výstavbu cyklostezky na Národní třídě v Havířově musí Technické služby dělat na etapy, jelikož podél chodníku probíhá revitalizace domů soukromého vlastníka.

Sdílko Poruba už klepe na dveře. Probíhat bude od 14. května v prostoru u Floridy

9. května 2024 23:19 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Poruba bude po dvouleté pauze opět patřit oblíbenému Sdílku. Probíhat bude od 14. května tentokrát na Hlavní třídě v prostoru u Floridy, který čeká celková revitalizace.

Odpadů bylo více a lidé méně třídili, Studénka zaplatila téměř jedenáct a půl milionu

Studénka zveřejnila výsledky odpadového hospodářství za rok 2023 - a nejsou nijak příznivé. Ve srovnání s rokem 2022 lidé loni vyprodukovali více směsného komunálního odpadu a méně třídili.

V DK Poklad se rozdávaly Ceny Jantar. Umělci si za mimořádné výkony odnesli 15 skleněných sošek

9. května 2024 22:06 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Stovky vozidel a tisíce návštěvníků zahájily pod Slezskoostravským hradem veteránskou sezónu

Téměř čtyři stovky historických vozidel mohli návštěvníci vidět na prvního máje před slezskoostravským hradem. Už po desáté tu byla zahájena veteránská sezóna a do Slezské Ostravy se tak sjeli majitelé veteránů ze širokého okolí.

Na letním koupališti Jindřich už stojí nová skokanská věž a začíná stavba tobogánů

Na letním koupališti už stojí nová desetimetrová skokanská věž a do areálu byla přivezena i konstrukce na tobogány. Práce probíhají i na výstavbě volnočasového areálu v ulici Jurije Gagarina. Radnice věří, že firmy práce dokončí včas.

Moravskoslezský kraj pokračuje v opravě silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou

9. května 2024 16:31 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pondělí 13. května začne další oprava části silnice na Praděd. Pracovat se bude na 740 metrech vozovky, které využívají hlavně turisté. Původní silnice mezi parkovištěm Hvězda a Ovčárnou už dosluhuje. Je potřeba zajistit stabilitu dalšího úseku a pracovat se bude i na odvodnění.

Novojičínský veterán klub zahájil sezonu první jízdou, auta vystaví i na Branném dni

Klub historických vozidel Nový Jičín má aktuálně necelou třicítku členů, jejichž koníčkem je péče o veterány. První letošní akcí byla jízda na sraz v Prachově, kde si vyměnili zkušenosti s renovacemi a informace o letošních plánovaných akcích.

Školní slavnost představila pestrý život v zahradě

Základní škola Františka kardinála Tomáška pořádala svou tradiční jarní slavnost. Letos na téma Život v zahradě. Zpestřením byl výklad o životě netopýrů.

Muž si lehl si do kolejiště u Nového Jičína. Policisté ho stáhli 10 metrů před vlakem

Včera 12:12 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Pohotová reakce dvou policistů a nasazení vlastních životů zachránilo 36letého muže před smrtí. V Šenově u Nového Jičína viděli policisté muže, který si lehl do kolejiště před přijíždějící vlak. Bleskově přiběhli a muže doslova strhli z kolejí těsně před vlakem a zachránili mu tím život.

Zahradní slavnost ve Studénce voněla bylinkami a patřila i netopýrům

Základní škola Františka kardinála Tomáška ve Studénce pořádala svou jarní slavnost. Letos na téma Život v zahradě. Zpestřením byl výklad o netopýrech, dokonce i těch handicapovaných.

Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd ulic

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

Den vítězství uctili u Pomníku obětem válek

8. května 2024 10:14 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Den vítězství připomněli představitelé města, legionářů a dalších organizací u Památníku obětem válek na městském hřbitově. Položením květin a zapálením svíček uctili památku padlých i těch, kteří bojovali a přežili.

Kotvice po revitalizaci zajistí lepší domov chráněným druhům, vstup na naučnou stezku je nyní zakázán
Vydáno 11. dubna 2024 13:50, Studénka, Petra Dorazilová
V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Rozsáhlá revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí.

Přírodní rezervace Kotvice byla v současné podobě vyhlášena v roce 2014. Účelem je ochrana rybníků Kotvice a Nový rybník s přilehlým okolím, na které jsou vázány zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů, primárně obojživelníků a vodních ptáků.

Teď zde byly zahájeny rozsáhlé práce, které jsou nutné pro další ochranu těchto druhů, aby tu vznikly nové pestřejší možnosti pro hnízdění ptactva a rozmnožování obojživelníků.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Účelem těchto stavebních prací je, pokud možno, ochránit ta rybniční stanoviště před povodňovými vodami blízké řeky Odry a současně zajistit a zlepšit stav těch stanovišť pro vodní ptactvo nebo obojživelníky.”

Prioritním cílem prací je ochrana ptáka motáka pochopa, který zde hnízdí. Tohoto ptáka má i Chráněná oblast Poodří ve svém znaku.”

Kromě zlepšení podmínek pro tohoto létavého dravce ochranáři doufají, že revitalizace oblasti umožní lepší hnízdění v mělčinách a na ostrovech i pro kolonii racka chechtavého a potápku černokrkou. A věří, že rozšířený porost rákosí by mohl zpět přilákat bukače velkého.

Proto je teď nutné opravit především hráze obou rybníků, které jsou ve špatném stavu a nedokážou zabránit povodňovým rozlivům řeky Odry.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Voda z řeky Odry se dostává do rybniční kotliny, což má za následek ubývání rozlohy rákosových porostů, a současně dochází k rozplavování hnízdních hrázek. Postupem času také dochází k zárůstu ostrovů vzrostlou vegetací, což také limituje ty hnízdní možnosti.”
Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Co se týče těch rybníků, tak zde je důležité upravit stávající hráze. To samozřejmě nejde bez pokácení některých dřevin, a to jednak na hrázích pak i na vybraných ostrovech, popřípadě hnízdních hrázkách. Následně budou obnoveny i stávající nápustní a výpustní objekty a kromě rybničních kotlin jako takových budou ty práce budou probíhat i v bezprostředním okolí a budou pročištěny odtokové strouhy a náhon, který dotuje rybníky vodou.”

Součástí projektu je také vytvoření tří tůní na loukách mezi rybníky a řekou Odrou. Na několika místech budou vysazeny nové stromy.

Práce potrvají do konce března příštího roku.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Nicméně harmonogram prací je navržen tak, aby některé ty práce, s ohledem na zájmy ochrany přírody, mohly být přerušeny a mohly být prováděny v podzimním období, kdy nebude probíhat hnízdění nebo rozmnožování obojživelníků. Takže i tady na to jsme mysleli. Stavební činnost je pod dozorem biologického dozoru, který samozřejmě situaci monitoruje tak, aby došlo, pokud možno, k co nejmenším škodám na předmětech ochrany a krajiny jako takové.”

Jakmile staveniště zmizí, okolí, včetně provizorní příjezdové cesty, se vrátí do původního stavu.

Důležité a zásadní pro veřejnost je nyní ale to, že je vstup na naučnou stezku, která kolem rybníků vede, zakázán.

Václav Osmančík, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: “Dočasně jsme úsek naučné stezky museli uzavřít pro veřejnost, a to konkrétně úsek z Nového Horky po hlavní hrázi rybníka Kotvice. Veřejnost nesmí na staveniště vstupovat. A pokud bude mít zájem naučnou stezku navštívit, tak s příchodem od nádraží ve Studénce.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “V této souvislosti, kdy dochází k nějakému omezení v rámci vstupu do části chráněné krajinné oblasti v rámci Nové Horky, tak samozřejmě zaznamenáváme i připomínky občanů. My jsme měli v minulém týdnu ostatní výbor, kde byla i beseda s občany, a samozřejmě i tyhle dotazy tam směřovaly, zejména z toho důvodu, že tam je nedostatečné značení. Nějaké stížnosti byly i na znečištění komunikací a podobně. Takže my jsme vyvolali i jednání, jak se zhotovitelem té akce, tak samozřejmě i ze zástupci AOPK. Tam jsme si prodiskutovali ty připomínky, které občany k tomu průběhu těch prací mají, a kde jsme požadovali sjednání nápravy, ať už čištění komunikací nebo úpravu toho dopravního značení, které v okolí cyklostezky je. Tam nás i zástupci obou smluvních stran informovali, že tam i určitou část neplachy dělají Lesy České republiky, které tam ve stejném okamžiku těží dřevo. Takže, bohužel, je to staveniště, potrvá to opravdu zhruba rok. Ale opravdu jsou to ti ochránci přírody, kteří se o tu krajinu starají, a ti vyhodnotili, že je opravdu tahle revitalizace nutná a veškeré zásahy dělají se svou odborností.”

Celý projekt revitalizace přijde na zhruba 63 milionů korun, hrazen je z prostředků Národního plánu obnovy – Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/studenka/11000042522/kotvice-po-revitalizaci-zajisti-lepsi-domov-chranenym-druhum-vstup-na-naucnou-stezku-je-nyni-zakazan